Moře a pláže v Řecku, žraloci




Moře a pláže v Řecku – žraloci ?

Řecko omývají tři moře – Egejské moře, Středozemní moře a moře Jónské.

Ze všech evropských států má Řecko jednoznačně nejčlenitější pobřeží.
Kromě pevninské části k němu náleží i stovky ostrovů, a tak není divu, že celková délka řeckého pobřeží činí 15 020 kilometrů. Vybrat si tu nějakou pláž rozhodně nebude problém.

V Řecku najdete přes 1350 pláží od kamínkových po písečné, ze světlého i tmavého vulkanického písku.
V Řecku jsou pláže vhodné pro rodiny s dětmi, ale i ty které nabízejí sportovní vyžití jako je windsurfing nebo potápění.
Mnoho z pláží v Řecku má ohodnocení tzv.“Modré vlajky „ které není snadné získat. Musí splňovat mnoho kritérií. Například se zde hodnotí kvalita generická viagra, průzračnost moře, čistota pláže, vybavení či možnosti zábavy.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Nudistických pláží v Řecku mnoho nenajdete. Nudismus v Řecku totiž byl donedávna zakázán a trestán i vězením. Nyní už je na vyhrazených pláží povolen,ale mnoho jich tu není.
Opalování nahoře „bez“ se v Řecku vcelku toleruje i na normálních plážích. Dejte si však pozor na silné řecké slunce.Snadno by jste se mohly nepříjemně spálit.

V Řeckém moři žije mnoho živočichů. I zde je jedinečným zážitkem potápění se pod mořskou hladinou.
K soukromému potápění musíte mít však potřebné povolení a musíte mít na mysli že potápět se smí pouze na určitých místech. Zájemci o ponor pod dohledem mohou rovněž využít služeb oficiálních potápěčských škol a základen.
Potápění na nádech (se šnorchlem) je pochopitelně povoleno.

Při koupání se mimo velké pláže je dobré dát si pozor kam v moři šlapete.
V řeckých mořích žijí i živočichové kteří vám mohou pěkně znepříjemnit dovolenou.(rejnoci, medúzy, murény.)

Dovolená Řecko

Egejské moře

Egejské moře se nachází mezi Balkánským poloostrovem, ostrovem Krétou a malou Asií.
Egejské moře je součástí Středozemního moře a zabírá plochu 196 350 km2.

V rámci Egejského moře rozlišujeme ještě Thrácké moře na severu, Myrtejské moře a Krétské moře na jihu.
Egejské moře je rozděleno mezi Řeckem (převážná část) a Tureckem. Slanost Egejského moře je mezi 33%-39%. V Egejském moři se loví nejčastěji makrely a sardinky. I zde můžete se můžete potkat se žralokem,ale většina žraloků na vás útočit nebude. Proto nemusíte mít z moře strach.

[hana-code-insert name=’inRecko610x200′ /]

Žraloci a něco málo o nich

Žraloci jsou obávaní predátoři všech moří a oceánů. Někteří z nich se vyskytují i v oblasti tzv.“brakických vodách při ústí řek. Žraločí čelisti mají ve zvířecím světě zcela výjimečné vlastnosti. Pravěcí žraloci měli horní čelist pevně spojenou s lebkou a museli se tedy spokojit s poměrně malou kořistí.
Během vývoje se však tlama posunula pod hlavu a tím se stala pohyblivou.

Tím pádem mohou dnešní žraloci pozřít značně objemnou kořist nebo z ní vytrhávat velké kusy masa.
Čelisti jsou ovládány nepředstavitelně výkonnými svaly. Síla stisku čelistí naměřená u žraloka dlouhého tři metry činila 3 tuny na 1 cm2 (síla stisku lidské čelisti je u sedmdesátikilového člověka asi 220 kilogramů na 1 cm2).

Ostré, zpravidla trojúhelníkové zuby jsou uspořádány v několika řadách a mají možnost nekonečného dorůstání. Zuby ve spodní čelisti slouží k přidržení kořisti, zatímco zuby v čelisti horní k řezání (to je způsobeno prudkým házením hlavy do stran při útoku.) Největším žralokem je planktonožravý žralok dorůstá až 20 metrů.

Za nebezpečného lidem se považuje žralok bílý, žralok kladivoun, žralok tygří a žralok modrý ,žralok lidožravý.
Většina žraloků se ale lidem pokud možno vyhne a navíc se žraloci živí rybami. Pokud zaútočí na člověka tak pouze v případě že si ho s rybou nějakou nešťastnou náhodou spletou.

Někteří žraloci dokonce postupem let přesídlili do jezer. Je to například žralok nikaragujský dorůstající až 3 metrů a žijící v jezeře Nikaragua. Žralok má naprosto ojedinělé smyslové ústrojí – (postranní čára, Lorenziniho ampule).
Také ostatní žraločí smysly jsou dokonale vyvinuty k jeho úspěšnému lovu. Například jeho sluch umožňuje slyšet zvuky na několik tisíc metrů daleko.

Také čich má žralok naprosto dokonale vyvinut.Je schopen cítit s dosahem na několik set metrů.
Jsou schopny rozeznat jediný díl krve ve miliónu částech vody. Žraloci jsou nedílnou součástí moře. Bez nich by se tento dokonalý systém těžko obešel a my bychom přišli o přirozené ochránce čistoty těchto krásných vod.

Dovolená Řecko

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]