Pravidla chování v Egyptě
Baksheesh
Většina Egypťanů považuje cizince za bohaté a proto se často setkáte s lidmi co na vás budou žádat tzv. Baksheesh (čtěte jako bakšiš, či bakšíš), neboli spropitné, úplatek či almužna. Toto slovo pochází z Islámské víry že bohatý člověk by se měl podělit o své bohatství s těmi chudšími. Pokud se budete procházet egyptskými uličkami může se vám stát že vás zastaví skupinka dětí a budou po vás žádat almužnu. I když to bude těžké odolat radím vám nepodlehněte, mohli byste si tím velmi zkomplikovat vaši krásnou dovolenou.
[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]
Něco jiného je Baksheesh – dýško: které je běžnou součástí jakékoli civilizované společnosti. Dýško se očekává jako poděkování za pomoc či službu například se zavazadly, ukázaní cesty či v restauraci. V muslimských zemí se často dýško dává i za malé někdy nevyžádané služby. Je proto dobré mít po ruce vždy nějaké drobné mince či menší bankovky.
V Egyptě má slovo Baksheesh i jiný význam. Může to být i úplatek. V Egyptě je uplácení běžným jevem. Je možné uplatit téměř cokoli. Častým důvodem k úplatku je například při vstupu na zakázaná místa či můžete si svým úplatkem koupit hlídače když budete fotografovat památky kde je běžně focení zakázáno.
Ženy, aneb jak se nezbláznit z nevyžádané pozornosti egyptských mužů
Arabové mají zakázáno dle svého náboženství flirtovat s ženami svého náboženství. Zákaz však neplatí pro ženy cizinky. A tak si to často vynahrazují právě s nimi. Pokud se tedy nechcete stát štvanou zvěří je lepší do Egypta cestovat s mužem, zvolit spíše elegantní usedlé oblečení.
Vyvarujte se raději krátkých sukní či výrazného odhalení dekoltu zvláště pokud jste dlouhovlasá blondýna :-) Pokud jedete ne dovolenou pouze s ženou nejspíše se nějaké té nevyžádané pozornosti nevyhnete. Nejlepší je tedy nectěné ctitele zdvořile odmítnout a případné dotírání ignorovat.
Krásné ženy mají v Egyptě jako všude i své výhody.Například ve smlouvání či pomoci v tísni. Egyptští muži umějí být i gentlemani. Egypťané mají zvláštní cit pro rodinu. Žen s dětmi si váží , protože rodina v jejich životě hraje důležitou roli. Můžete se tedy dočkat i milých komplimentů.
Smlouvání v Egyptě
V Egyptě je smlouvání nejen povoleno,ale dokonce se očekává.Určitě by byl prodejce dosti zklamaný, kdyby jste aspoň nezkusili cenu snížit. Smlouvá se v obchodě na trhu i v taxíku. Naopak nesmlouvá se v restauraci nebo v hotelu. Cena před smlouváním je často mnohonásobně vyšší.Pěknou cenu si zvláště můžete získat jste li například milá hezká neústupná žena.
Rodinný život v Egyptě
Egypťané na rodinu velmi dbají. Starají se o děti, rodiče a o všechny potřebné členy v rodině. Ženy se zde vdávají brzy. Než se sňatek uzavře muž se ženě dvoří, dává jí cenné dary například v podobě šperků, které jí už zůstanou. Po svatbě žena odchází do mužovi rodiny a stará se o domácnost , rodí děti. Většina Arabů si přeje především syny. Ještě dnes se můžeme setkat že muž se ženy zřekne pokud je například neplodná a nebo mu rodí samé dcery. Časté jsou v Egyptě i předmanželské smlouvy o tom jaké role a podmínky v manželství budou manželé zaujímat.
[hana-code-insert name=’inEgypt610x200′ /]
Přátelé v Egyptě
Přátelství s Egypťanem je trochu jiné než přátelství s našincem. Velmi snadno můžete svou neznalostí kamaráda Egypťana urazit a tím si zbytečně způsobit nedorozumění.
Pár rad. Pokud vás Egyptský přítel pozve na návštěvu nezapomeňte na dárek.Jestliže přítele chcete skutečně potěšit kupte mu spíše dárek praktický než obvyklé květiny kterými byste obdarovali hostitele v Čechách.
Je nepsaným pravidlem pohovořit zprvu o rodině, zdraví nebo arabské kultuře. Dokonce i její povrchní znalost počáteční konverzaci usnadní. Není však vhodné věnovat se tématům náboženství, o nichž se v islámských zemích běžně nehovoří. Prezentování vlastních názorů by lehce mohlo být bráno jako pokus o obrácení na víru nebo útok, který může vyvolat hněv. Nemluví se ani o sexu, i když jde třeba jen o nevinné anekdoty. Neslušné je také vyptávat se na manželku či dospívající dceru.
Důležitou součástí porozumění může být neverbální komunikace. Arabové rádi gestikulují a tato komunikace výrazně doplňuje, co se řeklo, či dokonce nahrazuje nevyřčené. Kroucení hlavou neznamená zápor, ale rozumím. Položit si ruku na srdce zase znamená ne, děkuji.
Interpersonální vzdálenost je u Arabů o něco bližší než u nás. Dotykem tváří s naznačeným polibkem se běžně vítají i muži, přičemž intenzita objetí odpovídá vřelosti vztahu. Nenechte se zaskočit těmito polibky na tváře či voděním za ruku. Nejde o nic jiného než o projev srdečnosti.
Vhodné oblečení pro muže a ženy
Egypt je muslimskou zemí. Islám ovlivňuje životy všech věřících. Pokud si chcete dovolenou prožít bez komplikací je lepší se těmto jejich zvyklostem a pravidlům přizpůsobit.
Vzít si vhodný oděv je důležité v každé vyspělé společnosti zvláště pak pokud nechcete působit nepatřičně či způsobit pobouření nebo být dokonce vykázáni.
Například návštěva mešity – i zde je důležité dodržovat pravidla.
Ženy by měly mít zahalené vlasy, ramena, kolena a před vstupem do mešity se vyzout. Pokud se své boty bojíte ponechat před mešitou měly byste je nést v levé ruce podrážkami k sobě.
Muž Rovněž se zde požaduje vyzutí z bot. Muži by měli mít dlouhé kalhoty a košili.
Podobná pravidla platí i při vstupu do společnosti. Ženám je povoleno mít šaty na ramínkách. U mužů se očekávají zahalená ramena.tedy vhodná je košile a dlouhé kalhoty.
Plavky- zvláště u žen. Dobře zvažte kam se jdete vykoupat. U hotelu si můžete obléci ledacos, ale pokud jdete někam mimo raději pouvažujte o tom se vykoupat v tričku. Je dobré se koukat po místních. Většinou pokud se přizpůsobíte, nic nezkazíte.
[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]