Fauna a flóra Chorvatska
Rostliny Chorvatska
Na území Chorvatska najdeme velké množství rostlin. Nejčastěji se zde setkáme s vegetací zelených keřů a zakrslých stromků (rozmarýnu,vavřínu..) Na suchých svazích převládají nižší keře a byliny(kozinec, šalvěj, pryšec). Na některých místech rostliny mizí úplně a najdeme zde pusté skály a srázy.
[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]
Lesy zde rostoucí dříve v hojném počtu dnes už převážně vymizely. Ze stromů na tomto území se můžeme setkat především s dubem, borovicí či jalovcem a dalšími pro nás méně známými dřevinami: rohovníkem obecným s plody zvanými jako „svatojánský chléb“ či třeba planikou rostoucí všude v hojném množství.
Dále jsou zde stromy pěstované jejich plody jako například: fíkovníky, olivovníky, citrusy, vinná réva.
Z bylin je zde například typická levandule pěstovaná na ostrově Hvar.
[hana-code-insert name=’inChorvatsko610x200′ /]
Živočichové Chorvatska
Plazi – želvy, ještěrky, hadi: nejnebezpečnějším hadem žijícím na balkáně je zmije růžkatá, která se vyskytuje např. v národním parku „Paklenica“ či na vrchu „Sveti Ilija“. Proto se při výletech do těchto oblastí doporučují mít sebou na cestě dobré boty a koukat pod nohy.
Savci – mezi volně žijící savce patří zajíci, lišky, delfíni, promyka, jezevci. Dnes už se zde velmi zřídka můžeme setkat s tvz. “Středomořskými tuleni“ kteří byly již téměř vyhubeni. Nyní je můžete spatřit již pouze v oblasti ostrůvků Brusnic a Jabuka.
Hmyz – k hmyzu žijícím na chorvatském území můžeme zařadit například všudypřítomné cikády,štíry.
Mořští živočichové – delfíni, ryby (až 380 druhů mořských ryb), sépie, olihně, mořské houby, korály, raci humři, najdeme zde i dva druhy žraloků především v oblasti tras velkých lodí či větších přístavů. Většinou jde o lidem neškodící malé druhy.
[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]