Turecká kuchyně




Turecká kuchyně

Turecká kuchyně patří k jedněm z nejchutnějších, nejbohatší a  nejzdravějších na světě. Mimo velkého množství zeleniny, ovoce , sýrů , různých  druhů  mas zde najdete i koření které k orientu neodmyslitelně patřilo už odedávna. Muslimové mají zakázáno konzumovat  vepřové maso, takže to ve zdejším jídelníčku nehledejte.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Oblíbené je zde kuřecí, kozí i hovězí maso a samozřejmě v turecké kuchyni nechybí ani ryby a mořské plody. Turecká kuchyně je velmi zdravá, jídla jsou často vařená nebo dušená, pokud se smaží, tak na kvalitním oleji, nejčastěji olivovém. Maso se často upravuje na otevřeném ohni, na dřevěném uhlí nebo na plynových grilech. Turci maso konzumují spolu vyváženě s dalšími přílohami jako rýže či chléb,  který spíše než náš chléb připomíná naši veku. Kdo navštívil Balkánský poloostrov, ten ví.

Místní rýže se zde podává různě ochucená okořeněná a je opravdu výborná. Z nápojů na kterých si můžete v Turecku pochutnat bych uvedla především Turecký čaj, jenž se zde pije opravu často. Podává se zde ovocný, černý, sladký i hořký… Také turecká káva, která se zde vaří několikrát a je velmi silná  či místní mléčný  nakyslí nápoj zvaný ayran.

Pozor však na divoké experimenty. Na některé místní lahůdky nemusí být český žaludek úplně uzpůsobený. Na tureckém nápojovém lístku nechybí ani tradiční evropské nápoje jako je pivo, víno či tvrdý alkohol různých světových značek. Z tureckých místních alkoholických nápojů je to Anýzová pálenka, kterou zde máte možnost ochutnat. Mezi nealkoholické nápoje v Turecku patří citrusové džusy, voda.

Nejlépe uděláte koupíte li vodu balenou zvláště ve velkých městech je velké riziko že místní kohoutková voda může být znečištěna. Při koupi balené vody zkontrolujte zda je skutečně dobře uzavřena a nebyla pouze naplněna a zavřena.

[hana-code-insert name=’inTurecko610x200′ /]

Z tradičních známých jídel v Turecku

Kebab – což jsou kousky masa připravené na jehle v  rožní ze které je kuchař před podáním okrájí a podává se třeba s chlebem a oblohou.

Kefle – Jsou kořeněné masové placičky či kuličky servírované třeba s chlebem.

Dolmates  – Jsou plněné papriky servírované s rajskou omáčkou.

Placičky gözleme – pokrm trochu podobný palačinkám většinou se slanou sýrovou či masovou náplní.

Dále si můžete dát třeba plněné vinné listy masem či rybou.

I Turecku lidé rádi mlsají.

Na místních sladkostech se nikterak nešetří cukrem. Osladit život si můžete třeba nudlemi sypanými pistáciemi, tureckým medem nebo chalvou  též halvou.

Další speciality najdete v mé rubrice o receptech z Turecka.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]