Zajímavá místa v Egyptě, památky – 2




Káhira

Hlavní město Egypta, Káhira (v překladu „Vítězná“), čítá společně s Gízou 21 000 000 obyvatel a je tak nejlidnatějším městem afrického kontinentu. Z letiště není těžké se dostat do města. Jezdí zde velké množství taxíků i minibusů. Nemusíte mít strach že nebudete mít kam hlavu složit. Po příletu tu čeká celkem hodně hostitelů , kteří vám rádi poskytnou ubytování za rozumnou cenu.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Tipy co  v káhiře navštívit:

  • Egyptské muzeum – je místo které za to stojí v Egyptě určitě navštívit. Prohlídka zabere skoro celý den. V muzeu se nesmí fotit proto je lepší si foťák nechat v hotelu, protože jinak ho musíte nechat v nezakryté boudě v muzeu. Najdete zde 120 000 exponátů. Například poklady z Tutanchamonovi hrobky.
  • Citadela a mešityCitadela, jedno z neobdivuhod­nějších míst v Káhiře, je středověká pevnost stavěná od konce 12. století na obranu proti křižáckým vojskům. Později se stala sídlem mnoha egyptských vládců.
    Nejlépe se tam dostanete taxíkem z Midan Tajit.

Z celého komplexu je nádherný výhled na pyramidy v Gíze, je tu několik muzeí, např. muzeum armády a také překrásná mešita Muhammeda Aliho, tzv. alabastrová mešita.

Dále zde můžete navštívit mešitu Ar-Rífáího z 19. století a mešitu sultána Hasana, jednu z nejznámějších ve městě. Pochází z let 1356–1363 a je údajně postavena z kusu obložení jedné vítské pyramidy. Západně od Citadely máte možnost navštívit jednu z největších mešit na světě, Ibn Tulun.

Směrem na západ pak narazíte na mešity Al Hakim („Ten, kdo vládne božími příkazy“ podle jejího stavitele a dle pověsti krutého vládce) a Al Azhar. Al Azhar pochází z 10. století a dodnes se tu vyučuje islámské náboženství. Studuje tu téměř 5000 studentů z celého arabského světa podle tradic starých tisíc let.

Rozhodně za vidění stojí minarety Bub Zuwaila, kousek od Al Azhar, naleznete zde malé muzeum ve věži.

Když zvládnete vystoupat schody až na středu ukáže se vám  výhled který stojí opravdu za to. Pokud si odmyslíte všudepřítomné odpadky na střechách, uvidíte obrovský kus islámské Káhiry opravdu v celé její kráse.

[hana-code-insert name=’inEgypt610x200′ /]

  • Pyramidy v Gíze

Gíza je částí města Káhira rozkládající se na západním břehu Nilu. Od čtvrté dynastie sloužila tato oblast jako královské pohřebiště, které si za místo svého posledního odpočinku zvolili nejen králové, ale také vysocí úředníci a bohatá šlechta. Tím nejproslulejším z Gízy jsou ale samozřejmě tři velké pyramidy, jeden ze sedmi divů světa.

  • Chufuova pyramida

Tzv. Velkou pyramidu nechal postavit faraón Chufu (řecky Cheops) v polovině 3. tisíce před naším letopočtem. Pyšní se spletitým systémem místností, podzemními chodbami i fascinujícími odlehčovacími komorami. Měří 136 m a dříve byla obložena bílým vápencem, který v paprscích egyptského slunce vyvolával ohromující zářící podívanou.
Prohlídka pyramida začíná na severní straně vstupem do uměle vybourané chodby. Ta se napojuje na tzv. Velkou galerii a končí v králově pohřební komoře.

Na protější straně lze pak navštívit muzeum se sluneční bárkou vyzdviženou v polovině minulého století, která měla za úkol přepravit panovníkovo tělo na onen svět.

  • Rachefova pyramida

Je postavena na skalnaté výběžku a tak se na první pohled může zdát vyšší než pyramida Cheopsova.Ale jedná se pouze o falešný klam daný jejím vyvýšením.

  • Menkauerova pyramida

Jedná se o nejmenší z pyramid. S výškou 62 m jde o nejmenší z pyramid. Vinou předčasné smrti svého stavitele, posledního faraóna 4. dynastie Menkaurea, je navíc nedokončená. K celému reálu ještě patří zádušní chrám a několik menších pyramid, taktéž se zádušními chrámy.

  • Memfis

Memfis je původní hlavní město Egypta. Nachází se zde  malinké venkovní muzeum– sfinga, socha Ramesse, zbytky(opravdu zbytky) královského chrámu, vnitřní museum – vévodí mu obrovská socha Ramesse II.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]